G ile Başlayan Terimler

Gateway

Bir ağa istekte bulunulduğunda, ağ geçidi, başka bir ağa giriş noktası görevi gören ağ bağlantılı bir cihazdır. Örneğin, bir kablosuz yönlendirici, genellikle bir ev ağında varsayılan ağ geçididir.

GBIC (GigaBit Interface Card) Kavramı ve Çeşitleri

Elektrik sinyallerini seri optik sinyallere, optik sinyalleri ise elektrik sinyallerine çeviren dönüştürücüdür.
Çeşitleri :

  • 1000BASE-TX – Copper (Bakır) : Cat5E ve Cat6 kablolarla iletişim sağlamak için geliştirilmiştir. 1000Mbit/s hızında çalışırlar. 15 metre mesafeye kadar kullanılır.
  • 1000BASE-LX – Single Mode Fiber : Uzak mesafe bağlantılar için kullanılır. 1000Mbit/s hızında çalışırlar. 5 km mesafeye kadar çalışır. Lazer Dalga boyu 1310 nm dir.
  • 1000BASE-SX – Multi Mode Fiber : Kısa mesafe bağlantılar için kullanılır. 1000 Mbit/s hızında çalışırlar. 220 metreye kadar çalışır. Fiber optik kablonun ve sonlandırmanın kalitesine göre daha uzun mesafelerde de çalışabilir. Maliyeti single moda göre daha uygundur. Lazer Dalga boyu 850 nm dir.
  • 10GBASE-T – Copper ( Bakır ) : Cat6a kablolarla iletişim sağlamak için geliştirilmiştir. 10Gbit/s hızında çalışırlar. 100 metre mesafeye kadar kullanılır. Cat5E ile bu mesafe 30 - 40 metreye kadar kısalmaktadır.
  • 10GBASE-SR – Multi Mode Fiber : Kısa mesafe bağlantılar için kullanılır. 10Gbit/s hızında çalışırlar. Maliyeti single moda göre daha uygundur. Lazer Dalga boyu 850 nm dir. Fiber optiğin kalitesine göre çalışma mesafesi değişmektedir. OM1 standardında bir fiber optik kablo ile 33 metreye kadar çalışabilir. OM2 ile 82 metreye, OM3 ile 300 metre ve OM4 ile 400 metreye kadar çalışabilmektedir.
  • 10GBASE-LR – Single Mode Fiber : Uzak mesafe bağlantılar için kullanılır. 10Gbit/s hızında çalışırlar. Lazer Dalga boyu 1310 nm dir. 10 kilometreye kadar çalışır. Fiber optik kablonun ve sonlandırmanın kalitesine göre daha uzun mesafelerde de çalışabilir.
  • 10GBASE-ER – Single Mode Fiber : Uzak mesafe bağlantılar için kullanılır. 10Gbit/s hızında çalışırlar. Lazer Dalga boyu 1550 nm dir. 30 kilometreye kadar çalışır. Fiber optik kablonun ve sonlandırmanın kalitesine göre daha uzun mesafelerde de çalışabilir.

Gelişmiş Yıldız Topolojisi (Extended Star Topology)

Birden fazla birbirine bağlı olan yıldız topolojilerinin yine bir merkezi düğüm çevresinde oluşturdukları yıldız topolojisi olarak tanımlanır.

Geocast

İnternette veri yönlendirmek için kullanılan bir tekniktir. Bilgiyi coğrafi olarak yayınlamak, bilginin ne kadar seyahat etmesi gerektiğine bağlı olarak hedefini seçmektir. Bilgi daha kısa bir fiziksel mesafeye gittiğinde, web tarayıcısında sayfalar daha hızlı yüklenir.

GigaBit Networkler

Kullanıcılara 1000 Mbps bağlantı hızı sağlayan networklerdir. Günümüzde 1G, 10G, 40G ve 100G teknolojileri de mevcuttur.

GPON (Gigabit Passive Optical Network)

TDMA veri iletim modeliyle gelen ve giden verileri sıralayarak bir algoritma ile hem gönderip hem de alan asimetrik veri iletim teknolojisidir.

GroupWare

Bir ağdaki bir grup insanın aynı yazılımı kullanmasına veya aynı proje üzerinde aynı anda çalışmasına izin veren yazılım programıdır.

G.SHDSL

G.SHDSL, çoğu durumda hem yükleme hem de indirme için 2.3 mbps hıza veya 4.6 mbps hıza kadar erişebilen DSL için bir standarttır.

epati Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Şti.

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü
Teknopark İdari Binası Kat:4 No: 411
Posta Kodu: 33343
Yenişehir / Mersin / TÜRKİYE

Web: www.epati.com.tr
e-Posta: bilgi@epati.com.tr
Tel: +90 324 361 02 33
Faks: +90 324 361 02 39