L ile Başlayan Terimler

L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol)

Birden çok protokol trafiğinin şifrelenmesini ve ardından IP veya zaman uyumsuz aktarım modu (ATM) gibi noktadan noktaya datagram teslimini destekleyen herhangi bir medya üzerinden gönderilmesini sağlar. L2TP, Cisco Systems, Inc. tarafından geliştirilen, PPTP ve Katman İki İletme (L2F) protokollerinin birleşiminden oluşan bir teknolojidir. L2TP, PPTP ve L2F’nin en iyi özelliklerini alır.

LACP, iki switch arasında daha yüksek bant genişliği ve yedekli bağlantı sağlamak adına birden fazla uplinkin eş zamanlı olarak çalışmasına imkan tanıyan bir protokoldür.

LAN

Yerel Ağ yüksek hızda veri transferi özelliğine sahip sunucu, kişisel bilgisayar, yazıcı gibi birimlerden oluşan bir ağ türüdür.

(LAND)LOCAL AREA NETWORK DENİAL

Hedefin IP adresi ve portunu kaynak IP olarak belirten sahte paketler göndererek veri trafiğini iki katına çıkarıp sistemi bozmak için kullanılan saldırıdır.

Layer 2 Yönetilebilir Switchler

Köprüleme görevi yaptıkları gibi, kendi içerisinde bağımsız ayrı switchler gibi çalışabilme yeteneğine de sahiptirler. Layer2 yönetilebilir switchler, sanal ağlar oluşturup iki bağımsız ağın trafiğinin izolasyonunu sağlayabilirler. Ancak yönetilmedikleri zaman ( ayar yapılmadığında ) yönetilemeyen düz switchlerden bir farkı kalmaz.

Layer 3 Yönetilebilir Swtichler

Layer 2 çalışma prensibine ek olarak, L3 katmanında da çalışırlar. İçerisine IP tanımlanabilir ve Routing işlemi gerçekleştirebilirler.

LAWN

LAWN, diğer bilgisayarlarla veya ağ aygıtlarıyla iletişim kurmak için radyo yayınlarını kullanan bir ağdır.

LFAP (Light-Weight Flow Admission Protocol)

LFAP, ağ donanımının yönlendirme ve anahtarlama performansını etkilemeden her akışın her baytını ve paketini hesaba katmasına izin veren bir protokoldür.

Ağ katmanına iletilecek çerçeveler için taşıyıcı görevi görür.

Localhost

Bilgisayarlara kurulan ekstra yazılımlar sayesinde o bilgisayarı tıpkı bir sunucu gibi kullanma işlemine verilen isimdir.

LOCAL BUS

Yerel veri yolu. Merkezi işlemciye daha hızlı erişim sağlayan veri yolu tipidir.

LOG

Meydana gelen olayların ve hareketlerin kayıt altına alındığı dosyalardır. Yazılımlar, işletim sistemleri ve sunucuları olmak üzere birçok alanda loglar aktif olarak kullanılmaktadır.

epati Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Şti.

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü
Teknopark İdari Binası Kat:4 No: 411
Posta Kodu: 33343
Yenişehir / Mersin / TÜRKİYE

Web: www.epati.com.tr
e-Posta: bilgi@epati.com.tr
Tel: +90 324 361 02 33
Faks: +90 324 361 02 39