N ile Başlayan Terimler

NAT (Network Address Translation - Ağ Adresi Çeviricisi)

Dünya üzerinde birçok şirket ve kurum yerel ağlarında bulunan bilgisayarın, kendi ağı dışında başka bir ağa çıkarken farklı bir IP adresi kullanabilmesi için geliştirilmiş bir İnternet protokolüdür. Yerel ağda genelllikle sanal IP adresleri kullanılır. İnternete çıkarken gerçek IP adreslere dönüştürme işlemidir.

NETBIOS

Ağ’a bağlı aygıtların birbirleri ile haberleşmesi için kullanılan bir API’dir

NETWARE

İşletim sistemi. LAN üzerinde kullanılır. Novel Corporation tarafından geliştirilmiş birçok ağ üzerinde kullanılan işletim sistemidir.

NFS (Network File System)

NFS, yerel bir ağ üzerinde disk paylaşımı yapmak üzere geliştirilmiş bir protokoldür. NFS protokolü kullanılarak bir makinede yer alan belirli bir disk bölümü, başka makineler tarafından hem okunabilir hem de yazılabilir.

NMAP

TCP ve UDP paket taraması yapan , Bilgisayarların ve ağ makinalarının açık portlarının belirlenmesi ,çalışan servislerin taranması ve ortaya çıkarılması Kullanılan ağa bağlı herhangi bir makinenin, işletim sistemi, fiziksel aygıt tipleri, çalışma süresi, yazılım bilgileri, güvenlik duvarı ve ağ kartıyla ilgili bilgileri erişmeyi sağlayan yazılımdır.

Nslookup

Nslookup Komutu Dns Serverin Düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol etmek için kullanılır. Ağ trafiğini belirli kriterlere göre yakalayabilen (kaynak adres, hedef adres, kaynak port, hedef port,vb…) Yakalayıp sonradan inceleme imkanı sunan ve kablosuz ağları dinlemeye yarayan açık kaynak kodlu yazılımdır.

Null Modem Cable

İki bilgisayarı seri portlarından birbirlerine bağlamak için kullanılan kablo türüdür.

epati Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Şti.

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü
Teknopark İdari Binası Kat:4 No: 411
Posta Kodu: 33343
Yenişehir / Mersin / TÜRKİYE

Web: www.epati.com.tr
e-Posta: bilgi@epati.com.tr
Tel: +90 324 361 02 33
Faks: +90 324 361 02 39